Viens no Latvijas lepnumiem- Valsts Elektrotehniskā fabrika (VEF)

Katrai valstij un tautai ir sava vēsture, notikumi, stāsti un uzņēmumi ar kuriem pavisam noteikti var lepoties. Runājot par ražošanu, latvieši nav izņēmums, jo mūsu meistari ir veidojuši tādus produktus un izgudrojumus, kas citos radījis ne tikai pārsteigumu, bet tie ir nodēvēti par vēsturiskā mantojuma brīnumiem. Mums ir bijuši gan lielāki, gan mazāki uzņēmumi, citi tā vai citādi vēl joprojām pastāv. Citi ir ļoti slaveni, citi tautas prātos saglabājušies ar siltām atmiņām, citi ir aizmirsti, bet ir arī tādi uzņēmumi, kas kļuvuši par visas tautas lepnumu. 


VEF jau sen vairs nav viens no Latvijas ražošanas milžiem, taču VEF vēl joprojām turpina dzīvot gan kā vēstures mantojums, gan Rīgas rajons, kas atdzimst iedzīvotāju skatījumā, kā arī aug kā tehnoloģiju kvartāls. Runājot par kādreizējo VEF, tā ir daļa no Rīgas, kas mūsu iztēlē izskatās kā veclaiku filma, piepildīta ar noslēpumainām vietām, kuras izzināt un apskatīt. Reti var atrast kādu, kurš neatpazīst trīs lielos burtus no vēstures grāmatām, Latvijā ražotajām pasaules slavenajām radiotehnikām, pēc tolaik mazākā fotoaparāta Minox nosaukuma, vecmāmiņu stāstiem, vai vismaz pēc sabiedriskā transporta pieturu nosaukuma. Fabrikā tika radīti ikoniski radioaparāti, telefoni, iepriekš minētais Minox fotoaparāts, datori, telefoncentrāles, pat motocikli un lidmašīnas, un citi ievērības cienīgi ražojumi. 


Neaizraujoties ar ražotās tehnikas parametriem, vai esi kādreiz mēģinājis iztēloties Rīgu tolaik, kad rīta ziņas varēji klausīties, izmantojot radioaparātu “Spīdola”? Starp citu, saka, ka varēja dzirdēt ne tikai laika ziņas, bet arī “Amerikas Balss” pārraides, jo kvalitatīvās konstrukcijas un uztvērēja dēļ, traucējumstaciju ietekme bija mazāka. Jāpiebilst, ka tieši šī iemesla dēļ, padomju disidentiem “Spīdolas” tikušas konfiscētas kā nozieguma izdarīšanas rīks. Iedomājies, cik daudz patiesiem notikumiem un leģendām ir apvīti VEF ražojumi un pati rūpnīca…

Newer Post